Когато изграждате виртуален екип, вие се нуждаете от служители, които да могат сами да се мотивират, заслужават доверие и имат необходимите качества и умения да преобърнат земята и да постигнат целите си.
Не винаги можете да интервюирате такива хора лице в лице, затова как бихте могли да бъдете сигурни, че наемате най-подходящия човек за тази работа и пасва на вашата фирмена култура?
Ето четири съвета, на които да разчитате при наемане на дистанционни служители.
1. Не пропускайте да се свържете с тях лице в лице
Ако е невъзможно да се срещнете с кандидата, организирайте видео интервю чрез Google Hangouts, Skype или други уеб-базирани видео инструменти.
Това дава възможност за оценка на невербалните знаци. Ако кандидата ви казва, че има отлични умения за обслужване на клиенти, но не се усмихва и не се опитва да направи контакт с очите с вас, това е червен флаг и ще се радвате, че сте го установили преди да направите предложение за работа.
2. Задавайте Поведенчески въпроси
Не всеки притежава качества и умения, за да се справи сам с дистанционна работа. Кандидатите могат да се появят квалифицирани за тази работа на хартия, но ще успеят ли да намерят себе си в по-малко структурираната среда на виртуалния екип.
Ето защо вие ще трябва да зададете конкретни въпроси, които разкриват поведенчески черти, като самостоятелно направление и управление на времето. Някои добри примери за поведенчески въпроси на интервю за работа, включват:
3. Тествайте уменията им
Всеки може да твърди, че има умения за управление на проекти или, че е първокласен уеб разработчик, но вие ще искате да бъдете сигурни, че те ще се справят също толкова добре под напрежение.
Тествайте техните умения като им възложите проект с кратки срокове. Това ще ви даде добра демонстрация на техните умения и вие ще имате ясна представа, какво да очаквате от тях, ако им предстои още утре да започнат работа.
4. Запознайте ги с екипа
След като сте стеснили наплива от кандидати до няколко топ претендента, заслужава си да получите информация от другите в екипа, особено тези, с които кандидата ще има тесни работни отношения.
Кажете на кандидата да подготви кратко представяне на тема по негов избор и да я представи на членовете на екипа, ако не може лице в лице, съответно чрез Google Hangouts или Skype.
След това членовете на екипа ще имат възможност да задават въпроси, да разговарят с кандидата и да се опознаят. Това позволява на всеки един нов член от екипа да се вмести във фирмената култура и да се сработи с екипа.
Процеса на наемане на дистанционни служители може да не е точно същия във вашата фирма, но можете да бъдете гъвкави при ползването на тези съвети. В крайна сметка кандидатите, които избирате трябва да имат същите умения и качества, като тези които очаквате от някой, който работи с вас в офиса всеки ден. Освен това те трябва да бъдат изключително само-мотивирани, да бъдат продуктивни във виртуална среда.